Recept za domač veganski jogurt iz 2 sestavin

Jogurt je med mlečnimi izdelki, ki se jim običajno najtežje odpovemo. A tu je dobra novica – tudi če smo alergični na laktozo ali se prehranjujemo vegansko, slastnih jogurtov ni treba izključiti iz naših zajtrkov in malic. Poleg tega, da je danes v trgovinah lahko najti popolnoma rastlinske jogurte, lahko čisto pravi jogurt brez kravjega (ali drugega živalskega) mleka pripravite sami doma. 

Povsem enostavno je! Še najtežji del priprave domačega jogurta je čakanje, da čez noč fermentira v topli pečici. Takšen svež jogurt se po okusu ne more primerjati z nobenim kupljenim. Po okusu se popolnoma približa običajnemu osnovnemu jogurtu, sami pa ga lahko nato sladkate po okusu in mu dodajate svoje najljubše dodatke.

Domač veganski jogurt izstopa tudi po zdravstvenih koristih. Zaradi probiotikov ugodno vpliva na črevesno floro in ureja prebavo, če uporabite sojino mleko s kalcijem pa je tudi bogat vir kalcija. Na površini svežega jogurta boste (tik po tem, ko ga vzamete iz pečice) opazili tudi prozorno tekočino – sirotko, ki jo lahko s pridom uporabite za krepitev črevesne flore. 

Sestavine za 4 porcije

*Pomembno je, da uporabite kakovostne probiotike z živimi kulturami. Priporočamo probiotike Viridan– za ta recept so idealni osnovni probiotiki z 1,5 milijard sevi živih probiotičnih bakterij, ki bodo poskrbele za fermentacijo jogurta. Probiotiki znamke Viridian ne vsebujejo laktoze, glutena, dodanega sladkorja, soli, kvasa, konzervansov in barvil.

Priprava: 

  1. Pečico segrejte na 40°C.
  2. Segrejte kokosovo ali sojino mleko: Mleko vlijte v velik lonec in ga postopoma segrevajte na zmernem ognju. Stalno mešajte in počakajte, da se segreje tik pod vrelišče (to se zgodi, ko na površini opazite drobcene mehurčke). Če uporabljate termometer (priporočljivo), bo ta nameril okrog 90-95°C. Nadaljujte s segrevanjem in stalno mešajte, da se mleko ne prime na dno posode ali prekipi.
  3. Ohladite mleko: Lonec z mlekom odstavite s štedilnika in pustite, da ohladi do točke, kjer je samo še rahlo toplo na dotik. Na tej točki bo termometer nameril okrog 40-45°C. Vsake toliko časa mleko premešajte, da se na poršini ne tvori kožica. Če se vam mudi, lahko ta korak pospešite in lonec z mlekom postavite v večji lonec z ledeno hladno vodo.
  4. Dodajte probiotike: Odprite probiotično kapsulo in prah v njej stresite v ohlajeno (toplo) mleko. Dobro premešajte, najbolje z leseno žlico ali kuhalnico.
  5. Začnite s pripravo jogurta! Mleko s probiotiki prelijte v nekovinsko posodo, ki je primera za pečico (na primer steklen kozarec). Zelo pomembno je, da ne uporabljate kovinske posode ali pribora, ker lahko to negativno vpliva na nastajanje jogurta. Posodo pokrijte in vse skupaj postavite v ogreto pečico.
  6. Ugasnite pečico in prižgite luč v pečici. Luč bo ohranjala idealno temperaturo za fermentacijo. Če niste prepričani, ali je pečica dovolj topla, kozarec zavijte v brisačo (pečica naj bo seveda ugasnjena). Med procesom fermentacije pečice ne odpirajte, ker bo to znižalo temperature v njej!
  7. Jogurt pustite nastajati 8-12 ur (najlažje je, če jogurt pripravite zvečer in ga v pečici pustite čez noč). Dlje kot bo jogurt v topli pečici, bolj kiselkast bo njegov okus.
  8. Ohladite jogurt: Ko je jogurt pripravljen (12 ur, če imate radi bol kiselkast jogurt; manj, če imate radi bolj nevtralen okus), ga odstranite iz pečice. Opazili boste, da se je na vrhu izločilo nekaj sirotke (tekočine). Lahko jo zamešate nazaj v jogurt ali pa jo odlijte z vrha, da dobite bolj gost jogurt. Tako pripravljen jogurt lahko v hladilniku hranite do 7 dni. 

Sladila in dodatki (po želji), če želite pripraviti zdrav obrok z različnimi okusi jogurta:

  • Stevia: Naša prva izbira za sladilo, ker ohrani naravno barvo jogurta in ga prijetno osladka brez dodatnih kalorij (zadostuje že čisto čisto malo, previdno z doziranjem). Sicer pa lahko jogurt sladkate tudi z nerafiniranim (temnim) agavinim sirupom, javorjevim sirupomkokosovim sladkorjem, datljevim sladkorjem ali melaso, le da bodo nekateri izmed njih jogurt obarvali rjavkasto (po okusu bo še vedno odliiiičen!).
  • Baobab v prahu: Ne moremo dovolj poudariti, kako odličen dodatek domačemu jogurtu je baobab! Njegova naravna aroma še poudari in dopolni kiselkasto noto jogurta, hkrati pa baobab jogurtu doda veliko vlaknin in vitamina C.
  • Presne beljakovine: Za višjo vsebnost kakovostnih beljakovin, z nekaterimi pa lahko jogurtu dodate tudi okus in ga hkrati sladkate. Naši najljubši v domačem jogurtu so Sunwarrior Plus z okusom vanilije in Sunwarrior Blend z okusom jagodičevja. Izberete lahko tudi 100% grahove, riževe ali konopljine beljakovine v prahu.
  • Chia semena: z dodatkom chia semen lahko zgostite jogurt in ga obogatite z omega-3 maščobnimi kislinami ter vlakninami. Če uporabite cela chia semena, bo to jogurtu dodalo prav posebno teksturo s hrustljavimi zrnci – če se ji želite izogniti, chia semena najprej zmeljite.
  • Granola: Jogurt in granola sta rojena drug za drugega. Posujte naravno granolo po sveže pripravljenem jogurtu in polnovreden zajtrk je pripravljen! Uporabite presno bananino granolo ali tsampo v različnih okusih.
  • Smoothie booster: izbirajte med superživili mavričnih barv, ki bodo s svojo bogato hranilno sestavo zagotovo popestrili domač jogurt. Najlepše barve jogurt boste zagotovo dobili z acai jagodami v prahu ali borovnicami v prahu. Čudovito modro barvo pa bo dala modra spirulina v prahu. Izberite tisti izdelek, ki najbolj ustreza vašim ciljem in ga zamešajte v jogurt!  
  • Tapiokina moka: za bolj gost in čvrst jogurt. Dodamo 2 čajni žlički tapiokine moke med segrevanjem mleka in stalno mešamo. Tako bo vaš jogurt bolj gost.
  • B-12: Ja, tudi z B-12 lahko obogatimo naš veganski jogurt. B-12 Ima zelo pomembno vlogo pri delovanju živčnega sistema – med drugim vpliva na zmanjševanje utrujenosti in izčrpanosti, hkrati pa sodeluje tudi v procesu tvorbe rdečih krvnih celic.
  • Sadje in oreščki: jogurtu lahko dodate tudi različno sveže sadje, ki ga imate radi (npr. hruško, jabolko, kivi) in oreščke, na primer orehe, datlje, kokosov čips. Popestrite pa ga tudi lahko s slastim liofiliziranim sadjem. 🙂

Avtorica: Eva Žontar, diplomirana biologinja in certificirana svetovalka za rastlinsko prehrano

Vir slik: http://paleovegan.com
Deli naprej...
SLEDITE NAM NA
MOŽNOSTI PLAČILA
MNENJA STRANK
E - NOVICE